Olivovníky

Bohdan Mikolášek

 

 

Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!

Knihkupectví Lékařský kompas

 

Nový populár
Bohdan Mikolášek

Narozen 2. prosince 1948 v Praze v rodině evangelického faráře.

Hudebník, textař, spisovatel.

Vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze.

Většinu života se věnuje hudbě, patří k zakladatelské generaci českého folku. Na konci šedesátých let začal vystupovat sólově či se svými sourozenci ve skupině bratří Mikolášků, později se skupinou Adriana. Jako host se objevil v Semaforu v návštěvních dnech Šimka a Grossmanna, první písně natočil se skupinou Františka Ringo Čecha.

Těžce jej zasáhla srpnová okupace vlasti a následná smrt Jana Palacha: k tomuto tématu se vyjádřil svou patrně nejznámější písní Ticho. V  roce 1972 se stal prvním zakázaným písničkářem, přestože jeho tvorba byla apolitická. Vystupoval jen občas, dvakrát vyhrál v celostátní soutěži Porta.

Roku 1982 odešel do švýcarského exilu, kde v roce 1988 vydal své první album Znovu, které obsahovalo jeho nejznámější písně napsané ve vlasti. Ve Švýcarsku dodnes působí jako varhaník a dirigent pěveckého sboru.

Po roce 1989 vydal v Čechách oficiálně dvě CD. Soukromě vydal řadu svých nahrávek na CD-R, kromě písničkářské tvorby se věnuje též soudobé vážné a  církevní hudbě. V roce 2011 vydal knihu Úklid v suterénu, autorský výběr z písňových textů, básní, rozhovorů a fejetonů, součástí knihy je album Znovu, jde o první oficiální reedici na CD.