Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!
Po pětisetstránkovém souboru Blues pro slušný lidi, který v roce 2002 vydalo nakladatelství Academia, se písničkář a básník Jiří Dědeček (www.dedecek.cz) dočkal další sumy: Zatímco zmíněný svazek z Academie shrnul autorovy sbírky veršů a písňové texty za posledních zhruba třicet let, kniha Bát se a krást, kterou na knihkupecké pulty nedávno vyslalo nakladatelství Galén, představuje Dědečka jako novináře - autora sloupků, črt a fejetonů, datovaných 1993-2004.
Víc než dvě stovky krátkých textů, publikovaných na rozhlasových vlnách (Svobodná Evropa, BBC), na internetu (Medea, Mobilserver, Pražské noviny, iHned) i v tištěné podobě (Lidové a Hospodářské noviny) a týkajících se více časovostí než obecných témat, předznamenává autorova douška: »Vždycky jsem toužil po pravidelném vydávání veršů, ale za totality to nešlo a po revoluci žádné periodikum nejevilo zájem. Namísto básní na titulní straně mi však kdysi literární časopis Tvar nabídl publikování postřehů (sloupků, črt či fejetonů?) z mého ročního pobytu ve Francii. Vznikla tak Otevřená psaní z Dijonu , která vyšla v roce 1993 v knížce Projevy, stati a jiné kydy (Aurum, Olomouc) a která mě postupně zbavovala ostychu z tohoto druhu psaní. Lze tedy říci, že dnes už své fejetony píši beze studu a že honoráře za ně jsou vítaným měsíčním příspěvkem na složenky. Prosím, aby na ně bylo především takto nahlíženo, nicméně v autorské pýše věřím, že v nich čtenář objeví i něco víc.»
Tím »něčím víc« může v případě Jiřího Dědečka být jednak vždy přítomná ironie, patrná už z titulu knihy parafrázujícího známý Masarykův výrok, jednak nostalgické zabarvení většiny autorových textů.
Radim Kopáč, Portál české literatury, 31. 7. 2005, 12.07.2009