Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!
Knižní edici textů písničkáře Jaroslava Hutky zahájilo nakladatelství Galén. Osmisvazkové spisy plánuje na čtyři roky, jako první se ke čtenářům dostávají Hutkovy básně. "Vnímám to jako jistou splátku dluhu, protože on si to určitě zaslouží," řekl dnes ČTK ředitel nakladatelství Lubomír Houdek. Spisy představí postupně básně, písňové texty, fejetony, prózy, román, deníky, rozhovory, nejméně v polovině případů půjde o poprvé publikovaná díla, uvedl Houdek. Letos zůstane u jednoho svazku, na příští rok se připravují dva.
Edici spisů zahájil svazek s pořadovým číslem dvě, který představuje Hutkovy básně od roku 1965 do 90. let. Od veršů mladé beatnické revolty druhé poloviny 60. let autor čtenáře provádí ponurou dobou 70. let až ke svým vrcholným básním cyklů Koryta krve a Galície pocházejících z let jeho nizozemského exilu. V 90. letech, již opět ve své vlasti, napsal Hutka sbírku Hořký déšť a závěrečnou Cestu k prameni. Kniha je doplněna unikátními fotografiemi a podrobnou ediční poznámkou.
Jaroslav Hutka se narodil 21. dubna 1947 v Olomouci, studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole, od konce 60. let začal vystupoval jako písničkář s Vladimírem Veitem, Hvězdoněm Cignerem a Petrem Kalandrou, později jako sólista. Založil folkové sdružení Šafrán a byl jednou z jeho vůdčích osobností až do zániku Šafránu v druhé polovině 70. let. Postupně se dostal do střetu se státní moci, stal se jedním z prvních signatářů Charty 77 a v roce 1978 byl donucen odejít do exilu.
Po pádu komunismu se vrátil do Prahy a brzy se z něj stal kritik české postkomunistické demokracie. Při posledních parlamentních volbách se dokonce rozhodl kandidovat, do toho, aby za Stranu zelených usedl do sněmovny, mu nakonec chybělo jen 350 preferenčních hlasů.
Loni složil písničku Udavač z Těšína, ve které se vyrovnával se spoluprací písničkáře Jaromíra Nohavici se Státní bezpečností. Znovu v textu upozornil na již známou věc - Nohavica v létě 1989 po svém návratu z Vídně informoval StB o postojích a názorech exulanta Karla Kryla. Podle Nohavici si StB svévolně jeho výpověď přikreslila; sám své styky s StB připouští, vylučuje však, že by udával lidi.
Hutka vydal řadu alb vlastních písní, ale zejména moravských lidových písní, které zpopularizoval a uvedl znovu do obecného povědomí. Vydal několik básnických sbírek, knihy fejetonů i prózu. V současné době vystupuje sólově i v duu s Radimem Hladíkem, spravuje svůj archiv a vydává svá alba ve vlastní edici Samopal.
hrm mal, ČTK, 09.09.2008