Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!
Písničkář, nejlaskavější provokatér u nás a všeuměl Jan Burian je člověk odporně pracovitý,alespoň tak na mne působí. Tento původem vystudovaný žurnalista v letech 2006 až 2008 psal do Deníku své fejetony a 107 jich spojil do knížky Přízrak v nákupním středisku. Řazeny jsou tematicky do dvanácti oddílů, jejichž tituly a podtituly stojí za uvedení místo pokusu o popis jejich obsahu vlastními slovy: S Madonou v Loretě (Čerstvé zprávy z Hradčan), Poučení ze starého domu (Ze vzpomínek domovníka), Měšťácký blues (Sochy, psi, filmy a plastové lahve), Daleko od Moskvy (Z rodinné kroniky), Toulky českou přítomností (Zápisky ze studené občanské války), Zpěvy lidu pražského (O idolech, písních a jednom vikinském snu), Pohledy z dálky (Sám sobě zahraničním zpravodajem), Je jiná doba? (Malé noční a denní můry), Střepy na cestě (Z Evropy do Evropy), Jsem jenom chlap (Z intimního deníku), Život v jednom záběru (Pohádky a podpohádky) Poslední noc před podepsáním hypotéky (…a jiná tajemství).
Jednotlivé fejetony jsou vždy v rozsahu dvou téměř plných stran knihy, tedy typické jednohubky, připravené na noční stolek před usnutí. A podobně jako u nich, po první neodoláte a slupnete další. Na rozdíl od těch potravinových totiž nejsou ani po pár letech okoralé, ostatně není uvedeno, ze kdy je která a je to jedno. Burian velmi dobrým jazykem popisuje věci vždy nějak zasahující do našeho všedního života a dokáže to téměř vždy z nějakého zajímavého úhlu pohledu. Nachází zajímavé paralely a souvztažnosti, logicky konstruuje důsledky, které jsou mnohdy zdánlivě paradoxní. Ale většinou mu, asi stejně jako já, dáte za pravdu.
Část fejetonů se k hudbě váže (celá kapitola Zpěvy lidu pražského, ale leccos i jinde), část se zabývá jinými oblastmi kultury, ale štěpná témata přinášejí vlastně všechny.
Kniha je vypravena graficky čistě, byť spartánsky, bez jakýchkoli ilustrací, typografie byla volena zřejmě tak, aby se fejetony vešly na dvojstránku. Vždy rafinovaně tak, aby čtenář musel v polovině otočit list. Jedinou nevýhodou tohoto uspořádání je, že se blbě kopíruje fejeton jako celek na jednu stránku A4. Nenajdete rejstřík osob, ale zde to nějak zvlášť nevadí. Najdete kratičký doslov a poděkování (především jazykové lektorce Mileně Tučné) a krátké encyklopedické heslo Jan Burian. Ale především najdete spoustu příjemných čtenářských zážitků.
Kniha je dalším potěšením, které na mne seslalo nakladatelství Galén. Vždy nad dalším úlovkem z jejich produkce prožívám radost.
Jiří Moravský Brabec, Folk&Country, 2009; 19, č. 6, s. 4, 07.06.2009