Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!
Koncerty Pocta Zuzaně Navarové opět přivádějí na scénu písně proslulé skupiny Nerez
Tolik písní skupiny Nerez při jednom koncertu nezaznělo dlouhé roky. Nyní se ale repertoár proslulé folkové kapely vrací na pódia ve více než hodinovém programu. Něco zásadního se však změnilo. Zpěvačku Zuzanu Navarovou nahradila o generaci mladší Klára Vytisková z kapely Toxique - ta letos získala hudební cenu Anděl jako objev roku.
Zuzana Navarová, jejíž alba vlastní desítky tisíc lidí, zemřela v prosinci 2004 a letošního 18. června by oslavila padesáté narozeniny. Právě v tento den vyvrcholí v šapitó na pražském Žižkově série čtyř koncertů nazvaných Pocta Zuzaně Navarové, jichž se od pondělí do čtvrtka kromě původních hudebníků Nerezu zúčastní také Bratři Ebenové, Vlasta Redl, Marie Rottrová a rovněž Toxique. Ti všichni by měli po koncertu Nerezu s Vytiskovou zahrát píseň, kterou si z repertoáru Navarové vybrali.
Pokrevní pouto
Jeden ze tří zakládajích členů Nerezu, Zdeněk Vřešťál, k tomuto výročí také napsal knihu vzpomínek Ne, Nerez nerezne, kterou vydalo nakladatelství Galén. Tu lze číst „interaktivně“ u počítače - je v ní řada odkazů na kuriózní nahrávky umístěné na internetu. „Chceme uctít Zuzanu. Vážíme si toho, co psala a jak zpívala. Má se slavit a ne truchlit, “ zdůvodňuje Vřešťál vydání knihy i pořádání koncertů s Klárou Vytiskovou.
Čtyřiadvacetiletá Vytisková je s Nerezem „pokrevně“ spojena. Kapelu sice na začátku osmdesátých let založilo trio Navarová, Vřešťál a Vít Sázavský, ale záhy se k nim přidal Klářin otec, kontrabasista Vladimír Vytiska. Ten s Nerezem v osmdesátých a na počátku devadesátých let nahrál tři studiová alba - Masopust, Na vařený nudli a Ke zdi, která zachycují zásadní, autorskou část repertoáru kapely.
„Dali jsme Kláře ta tři alba i s bonusy, které vyšly později, ať si vybere písničky, které se jí líbí. Ze čtyřiceti si jich vybrala asi sedmnáct. Svobodnou selekcí jsme pak došli ke třinácti písničkám, “ vysvětluje Vřešťál, jak vznikal repertoáru koncertů Pocta Zuzaně Navarové.
Původně měli Vřešťál se Sázavským vyhlídnuto několik zpěvaček, které by mohli angažovat pro „navarovské“ koncerty. „Některá zpívala čistě, jiná hezky vypadala, ale nebylo to ono. Klára má hodně zajímavý hlas, naprosto odlišný od Zuzanina. Nenapodobuje ji, je to originál, stejně jako jím byla Zuzana, “ vysvětluje Vřešťál podle něhož se Vytisková s Navarovou dobře znaly: „Když se Nerez rozpadl, Zuzana k Vytiskům často jezdila a Kláře jako zpěvačce radila. “
Klára Vytisková je tak nepřímo dalším z pověstných objevů Zuzany Navarové, mezi něž patří romská zpěvačka Věra Bílá, která se skupinou Kale objela svět, než se s ní Kale rozešli, a pak písničkářka Radůza. Vřešťál připomíná, že například ve způsobu, jakým dnes Radůza řadí písně při svých koncertech, je „rukopis“ Zuzany Navarové čitelný.
Beatles bez Lennona
Nerez existoval do roku 1994. Ještě stihl vydat poslední studiové, pro něj netypické album Nerez v Betlémě sestavené z českých a moravských koled. A také poslední koncert kapely, 20. prosince 1994, patřil těmto lidovým písním. Nerez svou kariéru „dohrával“ v původním triu, kdy se úspornou instrumentací doprovázející tři dokonale sezpívané hlasy vracel ke svým počátkům. Jako by i obalem na „betlémském“ albu, kde se &bdquosvatá&ldquo trojice Navarová-Vřešťál-Sázavský sklání nad kolébkou s novorozenětem, chtěl naznačit, že začíná nový, jiný život. Zatímco Vřešťál se Sázavským založili muzikantsky výtečnou kapelu Neřež, která přesto připomíná „Beatles bez Lennona“, dočkal se „John“ druhého vrcholu: s kapelou KOA se Zuzana Navarová Nerezu přinejmenším vyrovnala.
Ivan Hartman, Hospodářské noviny, 11. června 2009, s. 11, 12.06.2009