Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!
Jako nový titul v ediční řadě Olivovníky vydalo nakladatelství Galén další svazek Spisů Jaroslava HutkyPrózy 1. Zároveň se díky témuž vydavateli na hudebním trhu vůbec poprvé objevila CD verze prvního exilového Hutkova alba Pravděpodobné vzdálenosti.
Čtvrtý svazek Spisů Jaroslava Hutky Prózy I, který navazuje na dosud vydané svazky Básně a Fejetony, obsahuje všechny autorovy v úplnosti dochované a dokončené prozaické texty, které vznikly před jeho odchodem do exilu, tedy v letech 1965-1978.
Obsáhlý soubor přináší kromě dvou již dříve samizdatově publikovaných novel Dvorky a Plechovka řadu povídek, novel, úvah a zlomků mapujících Hutkovo "hippie-období" i léta prvního střetu s komunistickou mocí. Řada publikovaných próz vychází knižně poprvé.
Svazek končí texty z roku 1978, kdy již byl Jaroslav Hutka sice folkovou hvězdou první velikosti, současně však již byl dva roky sledován Státní bezpečností, jeho svazek "Zpěvák" se rozrůstal, zejména po jeho podpisu Charty 77.
Hutka se stal nežádoucí osobou, nesměl již veřejně vystupovat, jeho dvě LP s moravskými lidovými baladami se stala těžce sháněným artiklem, profilová deska sdružení Šafrán šla na příkaz StB do šrotu, písničkářskému sdružení Šafrán zbývalo už jen pár měsíců existence.
Na pořadu dne bylo rozhodnutí vytlačit Jaroslava Hutku do exilu, což se o rok později i stalo. V té době již měl Hutka rozepsanou novelu Cesta do království, mapující poslední dny před odchodem do Holandska. Ta bude spolu s texty z exilu součástí druhého svazku Próz (asi 2011).
Pravděpodobné vzdálenosti po 33 letech
Součástí ediční řady Olivovníky je i album Jaroslava Hutky Pravděpodobné vzdálenosti. Je téměř neuvěřitelné, že tato první autorská Hutkova deska vychází u nás poprvé, a to 33 let po svém vzniku. Nahrána byla živě 26. dubna 1977 v pražské Baráčnické rychtě.
Autor po letech vzpomíná, že album Pravděpodobné vzdálenosti je pro něj významné zejména tím, že šlo o první desku vydanou svobodně a sestavenou tak, jak si přál. Jedenáct let po tom, co začal veřejně vystupovat, jedenáct let po tom, co text písně Pravděpodobné vzdálenosti napsal.
Jiří Pallas, manažer sdružení Šafrán, žijící v roce 1978 v exilu ve Švédsku, založil vlastní gramofonovou společnost Šafrán 78, jejímž logem se stala slavná Hutkova kresba ptáčka se zamčeným zobáčkem. Deska Pravděpodobné vzdálenosti tedy našla svého vydavatele; pásek zvukaře Jindřicha Kučery se podařilo propašovat do zahraničí a první Hutkovo autorské album bylo na světě.
Na desce najdeme dvě z písní, kterými se Jaroslav Hutka natrvalo zapsal dob dějin českého písničkářství, a sice Pravděpodobné vzdálenosti a Litvínov, kdy zejména druhá píseň je dokonalým zrcadlem toho, čemu dnes říkáme normalizace. Kromě nich nechybí ani řada dalších Hutkových "hitů" jako Havlíčku, Havle, Církevní tatíci, Galileo, Sociální balada či Kamna.
Oba nové Hutkovy tituly budou pokřtěny na předvánočním koncertě v Praze U vystřelenýho oka. Kromě Jaroslava Hutky vystoupí jako hosté jeho dlouholetí souputníci Vladimír Veit a Vlastimil Třešňák.
Ondřej Bezr, iDnes, 8. prosince 2010 , 09.12.2010