Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!
Nestor české žurnalistiky (a nejen té hudební) Jiří Černý, publicista, muzikolog, autor řady knih a neúnavný tvůrce Antidiskoték, poslechových večerů, které ovlivnily hned několik generací posluchačů, oslavil na sklonku února své pětasedmdesáté narozeniny. Jako dárek dostal i sborník Po stopách Velkého Mokasína, který vydalo nakladatelství Galén a uspořádal ho Černého kolega, v devadesátých letech jeho nástupce v křesle šéfredaktora časopisu Rock & Pop (který Černý spoluzaložil) Vojtěch Lindaur. Podařilo se mu sesbírat reprezentativní vzorek novinářských kolegů, hudebníků, spisovatelů a přátel, kteří oslavence zdraví a gratulují mu. Je mezi nimi Jiří Suchý, Lubomír Dorůžka, Václav Havel, Ivan Martin Jirous, Vlastimil Třešňák, Josef Škvorecký, Karel Gott, Pavel Bobek a řada dalších respektovaných osobností.
Už proto jde o knihu svým obsahem dalece přesahující jen pouhé soukromé vztahy mezi gratulanty a oslavencem. Nechybějí tu myšlenky s všeobecnou platností, humorné historky i zprávy mezi řádky o době minulé. Příspěvky jsou mnohdy značně odlišné svým pojetím i rozsahem, výtvarníci třeba zaslali jen kresbu bez komentáře, někde je cítit ryzí přátelství, jinde až pokorné vzhlížení, došlo i na regulérní povídku nebo čirou fikci: Ondřej Bezr vtipně popsal Černého rozhovor s Beatles včetně reálného postřehu, že kritik slaví své narozeniny v tentýž den jako George Harrison. V jednom se ale příspěvky přirozeně shodují – v úctě, jakou k výjimečné osobnosti všichni chovali a chovají, a to nejen ti generačně výrazně mladší, ale i ti, kteří mají k Černému věkem blízko. Dokazují, že jeho jméno je pro generaci pozdních třicátníků a všech starších pojmem, zárukou toho, který otevíral obzory a ukazoval nové cesty vnímání nejen populární hudby. Mnozí také přiznávají, že to byl právě Černý, který je svým nepovýšeným způsobem referování o hudbě dokázal přivést k něčemu, o co by je předtím ani nenapadlo se zajímat. A jak je pro všechny z těch, kteří se někdy pokoušeli jakkoli zformulovat své myšlenky o hudbě, jedním z neoddiskutovatelných vzorů i mravních autorit. Ty dnes, v době rozdrobeného vkusu a mnoha malých scén a písečků, jako by nějak chyběly.
V situaci, kdy si stačí otevřít libovolné internetové fórum, aby se vyvalila všechna myslitelná špína, a kdy se až zdá, že osobnosti, na nichž by se (alespoň skoro) všichni shodli, už téměř vymřely, jsou podobné knihy cennější, než se na první pohled může zdát.
Antonín Kocábek, Týden, 2011, roč. 18, č. 13, s. 64, 01.04.2011