Olivovníky

Nakladatelství
GALÉN

 

 

Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!

Knihkupectví Lékařský kompas

 

Nový populár
The Vole - Hraboš hrdina

Vlastimil Třešňák

The Vole - Hraboš hrdina

(z cyklu Konopných pohádek)

Ohlasy

Pohádky z dechu a konopí

Vlastimil Třešňák napsal knihu pro děti, jimž je zakázána.

Pokud někdo někdy na vlastní oči viděl muzikanta, spisovatele a malíře Vlastimila Třešňáka trampovat, dejte mi to prosím vědět. Budu se smát jako blázen. A pokud někdo někdy četl od téhož muže něco, čemu se tradičně říká pohádka, tedy roztomilý text určený dětem, dejte mi prosím též vědět - ať vím, co je to zázrak.

Obojí ovšem (nepředstavitelné!) v jisté podobě Vlastimil Třešňák předkládá ve své nové knize The Vole - hraboš hrdina. Podtitul totiž zní Z cyklu Konopných pohádek. A titulní stranu obsadil mistrův obraz zakladatele světového trampingu sira Roberta Baden-Powela. Pohádka i tramping v kombinaci!

Je to krásná kniha. Ráda bych vám vyprávěla její děj, ale... nějak mi nejde reprodukovat cestu hraboše Luboše přes hory a doly. Autor mě totiž neustále vyrušuje všelijakými odskoky. Jsem například zcela pohlcena Lubošovou nápadnicí hraboškou Boženkou, už už bych se dozvěděla, jak romanticky se zamilovali, když v tom autor řekne: "Hraboška Boženka, nejmladší z fakanů, byla nekuřačka. S kuřáckou neřestí skončila už v raném dětství. Sekla s ní poté, co její neautorizované foto ve vypůjčeném kožichu vyšlo v dětském bulváru Kind, spolu s okénkem herců Oldřicha Nového a Adiny Mandlové…" Kdyby jen to. Neustále mi nastavuje léčky, které se mi chce luštit: kdo je Lenka Dvaculíková, která má prý ve skutečnosti culíků víc… a už v dětství ráda sahala múzám po péru. A takových je plná kniha. Vpravdě pohádková. Doplněná rejstříkem zmiňovaných osob, což je čtení samo o sobě. Platón, Ara-papoušek, Ester Tumpachová, Muller-krtek, Diava a Pronto…

Jen aby bylo jasno: ta kniha je omamná jako konopí, veselá jako konopí, kdykoli z ní potáhnete, bude vám pohádkově jako na největším potlachu.

Marcela Pecháčková, Instinkt, 2012, roč. 11, č. 4, s. 34, 27.01.2012


ZPĚT