Olivovníky

Nakladatelství
GALÉN

 

 

Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!

Knihkupectví Lékařský kompas

 

Nový populár
The Vole - Hraboš hrdina

Vlastimil Třešňák

The Vole - Hraboš hrdina

(z cyklu Konopných pohádek)

Ohlasy

Vlastimil Třešňák: The Vole - Hraboš hrdina

Vlasta Třešňák je u nás asi nejznámější jako písničkář. Kromě toho však také maluje, píše knihy a hodně jich přečetl. Pohádku si nejen vymyslel, ale také opatřil ilustracemi všeho druhu. Včetně vložené funkční pohlednice.

Jedná se o neukončenou (slíbeno je pokračování) historii tří generací hrabošů. Hraboši žijí rychle. Jejich hlavní nepřátelé jsou svišti. Děj se odehrává převážně v současné Praze, ale prostřednictvím slohové práce zažijete inspekci trampské osady a s třetí generací hlodavců vyrazíte také třeba do Babiččina údolí. Kniha je zaplněna smyšlenými, literárními, filmovými a z velké části skutečnými, přímo historickými postavami posledních dvou století. Všechny se setkávají v současnosti. Pod pravými, nebo více či méně "zakuklenými" jmény. Jejich výčet si je možno dát coby zahřívací kolo před vlastní četbou na zadní straně přebalu.

V knize prožijete budování tunelu, svatební cestu hausbótem po Vltavě, různá další putování, kulturní události, oslavy, dobrodružství, střídání v družině Rychlých šípů, lásku… Prostě vše, co k životu patří. Aniž bych něco vyzradil, dovolím si kratičkou ukázku: "Adamita byl cítit potem a neřestí, smrděl korunou a kouřem táboráku."

Vše doplňují četné, záměrně nepříliš zřetelné fotografie převážně filmového původu. Jedná se o knihu, která nejspíš někoho otráví, mnohé čtenáře však určitě pobaví. Dětem nebo vnoučatům ale Konopné pohádky nečtěte, měly by z  nich zatím ještě prd! A jestli se vám bude zdát knížka zvláštní, přímo "ujetá", přečtěte si ještě jednou podtitul nebo se podívejte na zprávy v televizi.

P.S. 1: Mrkněte do slovníku. Jak zjistil Antonín Kocábek (Týden): "Ačkoli to může znít jako vtip, hraboš se skutečně anglicky řekne "vole"."

P.S. 2 Vydavatelství upozorňuje: … "jak se říká v dnešních pověstech a  bájích, pokud by cokoli komukoli něco nebo někoho připomnělo, je to jen a  pouze jeho problém! Všechny osoby a příběhy jsou do puntíku vymyšlené. Takže tedy: Bylo, nebylo"…

Petr Nožička, Rock+, 2012, č. 2, s. 125, 04.04.2012


ZPĚT