Olivovníky

Nakladatelství
GALÉN

 

 

Zaujal vás některý z titulů? Kliknutím na tlačítko OBJEDNAT se dostanete do internetového knihkupectví Lékařský kompas!

Knihkupectví Lékařský kompas

 

Nový populár
Akorát že mi zabili tátu

Vojtěch Klimt

Akorát že mi zabili tátu

Příběh Karla Kryla.
Druhé, opravené a doplněné vydání

Ohlasy

Krylovská „bible“ je zcela vyčerpávající

Knížek a dalších rozsáhlých textů snažících se zmapovat komplikované osudy i duši Karla Kryla už vyšla celá řada. Biografie Vojtěcha Klimta Akorát že mi zabili tátu je z nich nejpodrobnější.

Vojtěch Klimt (ročník 1973) je od roku 1991 předsedou pražského Klubu Karla Kryla, tedy jakéhosi jeho fanklubu, jak se říká v popu. Z toho částečně vyplývá, že Krylova osobnost je do značné míry "smyslem Klimtova života".

O své práci v Klubu ovšem Klimt píše: "Nikdy jsem nerazil nekritický obdiv k Mistrovi." I v knize se snaží co nejvíce zachovat objektivní pohled, byť mu v některých komentářích samozřejmě nemůže hodnotící pohled - logicky vždy v Krylův prospěch - jaksi "neulétnout".

Kniha je ovšem fascinující především sumou faktických informací, které přináší. Každý, kdo se někdy alespoň otřel o publicistiku, musí nad množstvím prostudovaného materiálu vyseknout autorovi poklonu (jen pro ilustraci: v knize je 689 pramenných odkazů).

Životopis postupuje logicky a přísně chronologicky, některé pasáže spíše připomínají jakýsi heslář, ve kterém autor s přepečlivou důsledností například vypisuje všechna data a místa Krylových koncertů.

Pro běžného čtenáře tato místa mohou být až únavná, pro "historii" ale Klimt odvedl práci výborně a zřetelně poctivě, takže pro každého, kdo se v budoucnu bude chtít Krylem hlouběji zabývat, bude jeho spis téměř "biblí" - už proto, že nebude muset zdaleka všechny prameny znovu prostudovávat.

Je zajímavé, že ačkoli Klimt doposud nemá žádnou publicistickou zkušenost (podílel se doposud spíš jako poradce a "archivář" na několika dosavadních krylovských publikacích), jeho kniha je překvapivě slušně napsána.

Zde je ale zřejmě potřeba přičíst zásluhu redaktorovi Karlu Jadrnému, který podle tiráže knihu "připravil k vydání". To ovšem nikterak nesnižuje fakt, že hlavní mamutí práce je výsledkem píle a (nefanatického) fandovství Vojtěcha Klimta.

Po informačně taktéž velmi výživném knižním rozhovoru Jaroslava Riedla s publicistou Jiřím Černým (mimochodem dalším velkým "krylologem") si tak může nakladatelství Galén - svou hlavní náplní se paradoxně věnující lékařské odborné literatuře - připsat další přesný zásah.

Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Idnes.cz, 05.04.2007


ZPĚT